Legalizacija – 3 jednostavna koraka do legalnog objekta

Imali ste građevinske radove bez potrebnih dozvola? Ne očajavajte! Legalizacija bespravno sagrađenih objekata je moguća, ali zahtijeva precizno poznavanje zakonske regulative i administrativnih postupaka. Ovaj će vas vodič provesti kroz tri ključna koraka koje trebate poduzeti kako biste uspješno legalizirali svoju nekretninu.

legalizacija kuće

Zašto je legalizacija važna?

Legalizacija bespravno sagrađenog objekta donosi brojne prednosti:

  • Stječete potpuna prava vlasništva nad objektom, što vam omogućuje prodaju,
  • nasljeđivanje ili druge pravne radnje.
  • Legalizirani objekt ima veću tržišnu vrijednost.
  • Nakon legalizacije, možete priključiti svoj objekt na vodovod, kanalizaciju, električnu energiju i druge komunalne usluge.
  • Legalizacijom izbjegavate potencijalne novčane kazne i druge sankcije.
dokumentacija za legalizaciju objekta

Legalizacija u 3 koraka

1. Prikupljanje potrebne dokumentacije

Kako biste krenuli u proces legalizacije objekta, prvo prikupite i pripremite potrebne dokumente. Kopiju katastarskog plana na kojoj je prikazan objekt možete preuzeti s portala Uređena zemlja, odnosno online katastra i zemljišnih knjiga. Nadalje, građevinska dozvola koja dokazuje prethodno izdano odobrenje za gradnju. Zatim, geodetski elaborat koji točno opisuje geometrijske karakteristike objekta.

Ako postoje odstupanja između izvedenog stanja objekta i projektne dokumentacije, potrebno je izraditi novu projektnu dokumentaciju koja će se uskladiti s postojećim stanjem.

2. Podnošenje zahtjeva

Pripremljenu dokumentaciju podnosi se nadležnom upravnom tijelu . Zahtjev jednostavno možete preuzeti na stranicama lokalne samouprave, odnosno njihova ureda za graditeljstvo i prostorno uređenje.

3. Upravni postupak

Nadležno tijelo provodi postupak provjere zakonitosti izvedenog stanja objekta. Tijekom ovog postupka obavlja se uvid u podnesenu dokumentaciju, a zatim se obavlja očevid na tereni kako bi se utvrdilo stvarno stanje objekta. Naposljetku se informacije o zahtjevu javno objavljuju kako bi se omogućilo zainteresiranim stranama da iznesu svoje prigovore.

Nakon završenog postupka, nadležno tijelo donosi rješenje kojim se odobrava ili odbija zahtjev za legalizaciju. U slučaju odobrenja, izdaje se rješenje o izvedenom stanju, koje predstavlja dokaz o legalnosti objekta.

Zašto potražiti stručnu pomoć za legalizaciju?

Legalizacija bespravno sagrađenih objekata je moguća, ali zahtijeva precizno poznavanje zakonske regulative i administrativnih postupaka. Taj je proces podložan i čestim promjenama zakonske regulative te je svaki slučaj legalizacije specifičan. Stoga je od iznimne važnosti angažirati stručnjake koji će vas provesti kroz cijeli postupak.

Kontaktirajte nas kako bismo vam pomogli da uspješno legalizirate svoj objekt te steknete sva prava koja proizlaze iz vlasništva.

Scroll to Top